PREZES SKO
XMLTreść
Zgromadzenie ogólne kolegium dokonuje wyboru kandydatów na prezesa kolegium w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej 3/5 swojego składu. Prezes powoływany jest przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Zgromadzenia Ogólnego Kolegium spośród dwóch kandydatów będących etatowymi członkami kolegium. Kadencja Prezesa Kolegium trwa 6 lat licząc od dnia powołania. Po upływie kadencji dotychczasowy prezes pełni swoje obowiązki do czasu powołania nowego prezesa kolegium.
Prezes Kolegium kieruje pracami Kolegium, a w szczególności:
- reprezentuje kolegium na zewnątrz,
- przedkłada, po przyjęciu przez Zgromadzenie Ogólne Kolegium, Prezesowi Rady Ministrów i sejmikowi województwa roczną informację o działalności kolegium w terminie do końca I kwartału roku następującego po roku objętym informacją,
- opracowuje projekt regulaminu organizacyjnego kolegium,
- zgłasza wniosek o ustalenie liczby członków kolegium,
- ogłasza konkurs na członków kolegium,
- przewodniczy pracom komisji,
- przedstawia kandydatów na członków kolegium wyłonionych w drodze konkursu,
- występuje z wnioskami o powołanie i odwołanie wiceprezesa kolegium oraz członka kolegium,
- czuwa nad jednolitością orzecznictwa oraz sprawnością pracy kolegium,
- wyznacza przewodniczących i członków składów orzekających.
Prezes Kolegium wykonuje również czynności przewidziane przepisami prawa dla organów administracji publicznej, niezastrzeżone dla składu orzekającego. Prezes Kolegium dokonuje w imieniu Kolegium czynności z zakresu prawa pracy wobec etatowych członków i pracowników biura. Jest pracodawcą w rozumieniu przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz kierownikiem jednostki w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. W razie nieobecności Prezesa Kolegium jego obowiązki wykonuje Wiceprezes Kolegium.
Prezesem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu jest
Lucyna Borowska